YALITIMDA NE NEDİR?

ISI YALITIMI UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

1. Başlangıç profili
Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, zemine alüminyum başlangıç (su basman) profili çakılır. Başlangıç profili’nin ölçüsü, tercih edilen yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler.

2. Yapıştırma Harcı
Profiller çakıldıktan sonra yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile veya noktasal yapıştırma metodu ile özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonra yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

3. Dübelleme
Dübellemeye başlamadan önce, yapıştırma harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra çakılarak sabitleştirilir.

4. Kenar ve Köşeler
Köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için alüminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.

5. Donatı Sıvası ve Filesi
Köşe profillerinden başlayarak bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile tirifillenir. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken donatı filesi, kenarları 10′ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir. Filenin üzeri tekrar sıva ile kapatılır.

6. Dekoratif Sıva
Son kat sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (2,3,4 mm) uygulanır. Böylelikle, mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.

7. Boya
Mantolama uygulamasının son aşaması, dekoratif sıva uygulanmış zeminler tercihe göre silikonlu ya da akrilik dış cephe boyası ile boyanır.

8. Damlalıklı Denizlik Profili Montajı
Boya uygulamasından sonra, mantolama yapılan yüzeylerdeki pencere denizlikleri kontrol edilmelidir. Mevcut binalarda mantolama uygulamasından sonra pencere mermerleri çoğunluklu kurtarmayacağı için, özel üretim elektrostatik boyalı alüminyum damlalıklı denizlik profili montajı yapılmalıdır.

 

GÜNCEL HABERLER

  • Pak Tavuk Hasköy Damz. Tesis. dış cephe ısı izolasyonu uygulamasına Mayıs ayı sonunda başlıyoruz.

MÜŞTERİLERİMİZDEN